Հայրենադարձ ընտանիքների ամենամեծ խնդիրը աշխատանք գտնելն է
08 Հուլիս 2020 Այսօր՝ հուլիսի 8-ին, ՀՅԴ «Սիմոն Վրացյան» կենտրում տեղի ունեցավ ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի «Հայրենադարձների» հանձնախմբի մամուլի ասուլիսը:
Հանձնախմբի համակարգողներ Սիմոն Գաֆալյանը և Ժիրայր Բյոջեքյանը ներկայացրեցին ստեղծված իրավիճակում Հայաստանում ապրող հայրենադարձների խնդիրները, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության կողմից իրականացվող ծրագրերը։ Բանախոսները անդրադարձան նաեւ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերին և բացթողումներին։
«Կազմակերպել ենք հայրենադարձ ընտանիքների հետ հինգ հանդիպում, կենտրոնացել ենք առողջապահական, կրթական, բանկային խնդիրների վրա»,- լրագրողներին ասաց ՀՅԴ Գերագույն մարմնի հայրենադարձների հանձնախմբի համակարգող Ժիրայր Բյոջեքյանը՝ հավելելով, որ իրենք առավելապես խորհրդատվական, ոչ թե հայրենադարձություն կազմակերպող մարմին են:
«Հանդիպում կազմակերպել ենք IT ոլորտի մեր հայրենակիցների հետ, փորձել ենք հայրենադարձ այդ մասնագետներին մասնակից դարձնել մեր աշխատանքներին: Հենց այդ ոլորտի աշխատանքների հայտարարություններ ենք ամենաշատը տեղադրում մեր ֆեյսբուքյան էջում», – ասաց բանախոսը:
«Մեր ստացած բոլոր նվիրատվություններն ամբողջությամբ փոխանցել ենք զինծառայողների վերականգնողական
կենտրոնին»,- ասաց Ժիրայր Բյոջեքյանը:
Նա միաժամանակ տեղեկացրեց, որ պատրաստակամ են իրավաբանական անվճար խորհրդատվություն տրամադրել հայրնեադարձ բոլոր այն ընտանիքներին, որոնք, Հայաստան վերադառնալով, այս կամ այն խնդրին կբախվեն:
Բանախոսի տեղեկացմամբ՝ ամենամեծ խնդիրը, որին հաճախ հանդիպում են հայրենադարձ ընտանիքները, աշխատանքի հարցն է:
«Բոլորս գիտենք, որ նույնիսկ ՀՀ քաղաքացին աշխատանքի խնդիր ունի: Նույն իրականության մեջ փորձում ենք նրանց համար ամեն ինչ անել», – նշեց դաշնակցական գործիչը:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսով պայմանավորված առաջ եկած խնդիրներին՝ Ժիրայր Բյոջեքյանը նշեց, որ այս ընթացքում ՀՅԴ Գերագույն մարմնի հայրենադարձների հանձնախումբը սննդամթերքով է ապահովվել 220 ընտանիքի, այդ թվում՝ ոչ միայն հայրնեադարձների, այլ ՀՀ քաղաքացիների և Հայաստանում գտնվող օտարազգի ուսանողների:
Նա նաև տեղեկացրեց՝ եղել է մի բարերար, ով պատրաստակամություն է հայտնել վճարել Շուշիում բնակություն հաստատող 5 հայրենադարձ ընտանիքի 5 տարվա բնակարանային վարձը: Առայժմ այդպիսի մեկ ընտանիք է ցանկություն հայտնել բնակվելու Արցախում:
«Հայրենադարձ ընտանիքները մեզ բազմաթիվ շնորհակալական խոսքեր են ասում, որովհետև Հայաստանում հարազատ չունենալով՝ նրանք միշտ մեզ են դիմում», – ասաց Սիմոն Գաֆալյանը:
Նա նշեց, որ այդ մարդկանցից շատերը հաճախ հազիվ ի վիճակի են լինում հանապազօրյա հաց վաստակել և փոքրիկ բիզնես հիմնելու ճանապարհին բազմաթիվ բյուրոկրատական դժվարությունների են հանդիպում: Սա նրանց թևաթափ է անում:
«Պետք է պայմաններ ստեղծվի, որ յուրաքանչյուր մարդ ցանկանա գալ Հայաստան, իսկ եկողն էլ՝ չգնա»,- ասաց Սիմոն Գաֆալյանն ու շեշտեց, որ Հայաստանում հայրենադարձության օրենքը հստակ չէ. «Ինձ հարցնում են՝ հարենիքի մեջ սեւ ու սպիտակ հայը ո՞րն է, դրսի ու ներսի հայը ո՞րն է: Ասֆալտին փռելով՝ երկիր չի շտկվի, մենք ունեցանք վարչապետ, որը դարձավ մեր բոլորի ընտանիքի հայրը, ուրեմն լավ, թե՝ վատ միավորի՛ր զավակներիդ, որ ցանկանան գալ Հայաստան»,- ՀՀ վարչապետին հռետորական կոչով դիմեց բանախոսն ու հավելեց, որ այս ընթացքում հաճախ են սփյուռքից մտահոգված հայրենակիցներն իրեն հարցնում, ի վերջո այս ամենի վերջն ի՞նչ է լինելու. «Ինձ հարցնում են, այս ի՞նչ է կատարվում հայրենիքում, մյուս կողմից էլ այս կորոնավիրուսն է մարդկանց մեջ հուսահատություն առաջացնում։ Մենք հաճախ ենք ասում համեցե՛ք Հայաստան, սա մեր երկիրն է ու մենք պետք է տեր կանգնենք մեր երկրին, մեր հողին, բայց մարդիկ մտահոգվում են, ասում են, եթե բիզնես դնեմ ապահովագրվա՞ծ եմ»,- ասաց Ս. Գաֆալյանն ու հստակեցրեց. «Անվստահության հարց կա»։
Բանախոսի փոխանցմամբ սփյուռքին այսօր առավել մտահոգում է տարածաշրջանի պայթյունավտանգ իրավիճակը. «Ամեն գնով հարմար առիթին ու հարմար պահին են սպասում, որ աշխարհի խառը իրավիճակում Հայաստանի հետ վարվեն այնպես, ինչպես 100 տարի առաջ»։